Novinky

Využi každú možnosť a tancuj naplno | rozhovor s trénerkou Luciou Rychelovou

By 23. mája 2019 No Comments

S tancom žije takmer celý život, vždy ho milovala a bola mu ochotná venovať čo najviac možného času. Lucka pôsobí ako trénerka a choreografka v disciplínach Show dance, Jazz dance a Modern dance. Študovala tanec na Konzervatóriu v Košiciach a neskôr trénerstvo tancov IDO na FTVŠ. V Riverpark Dance School pôsobí ako trénerka a choreografka našej detskej tanečnej skupiny Lollipops.  Aktuálne bola na súťaži „Tanečná skupina roka“ nominovaná ako TOP choreografka.

Ahoj Luci, s Lollipopkami si zažila veľa tanečných súťaží či rôznych workshopov. Na ktoré momenty rada spomínaš? 

Milujem momenty keď vidím, že naše deti a ich rodičia sú šťastní a spokojní s našou prácou. Nejde len o výsledky na súťažiach, ale hlavne o slová vďaky, úsmevy a objatia. Teší ma vedomie, že deti sa tešia na tréningy, na vystúpenia, na súťaže. Milujem keď vidím aká je z detí skvelá partia, ako sa navzájom na súťažiach podporujú a tešia sa zo všetkých úspechov, aj z úspechov iných slovenských súborov na medzinárodných súťažiach. Medaile, poháre a diplomy sú popri tomto všetkom už len bonusom.

Čo pre teba Lollipops znamená?

Lollipops pre mňa znamená veľa. Niekto by možno povedal, že je to jednoducho moja práca, no pre mňa je to oveľa viac. Asi každý mi dá za pravdu, že keď sa koníček stane prácou, je to tá najkrajšia práca na svete. Práca ktorá baví a motivuje. Lollipops je ale niečo oveľa viac, s Marínou a Ivetkou sa nám podarilo dať dokopy skupinku nie len veľmi šikovných detí, ktoré baví tanec a chcú na sebe makať, ale aj partiu rodičov, ktorí tieto deti aj nás veľmi podporujú a na súťažiach tvoria fakt vynikajúci fanklub. Povedala by som teda, že Lollipops je taká naša veľká tanečná rodina 🙂

Aktuálne plánujete 4. júna „Konkurz do Lollipops“. Čo všetko si na konkurze všímate?

Na úvod len poviem, že konkurz je skvelá skúsenosť a netreba sa báť! Každý kto príde zažije super tanečné poobedie. Všímame si technickú zdatnosť, hlavne základy: či vie tanečník pracovať správne s chodidlami – dopínať špičky, používať relevé (výpony), držanie tela, držanie rúk, flexibilitu, ako vie točiť a skákať, či má dobrú pohybovú pamäť a celkové pôsobenie na tanečnej ploche. Z tanečníka, ktorého tanec baví by to malo byť pri jeho tancovaní cítiť a vidieť, nestačí len skopírovať pohyby po lektorovi a choreografiu „odcvičiť“. Všetkých, čo prídu na konkurz čaká spoločná rozcvička so zaradením do jednoduchých technických cvičení z jazzového a klasického tanca. Potom si deti rozdelíme podľa vekových kategórií (detská 7-11 rokov, juniorská 12-15 rokov) a každú skupinku naučíme krátku tanečnú variáciu, ktorú budú potom po menších skupinkách tancovať. Pokiaľ si pri niekom nebudeme istí, požiadame ho o zatancovanie vlastnej dopredu nacvičenej choreografie.

Ak sa niektoré z detí prihlási do Lollipops, čo ho v najbližšej dobe čaká?

Po úspešnom absolvovaní konkurzu začína samotná príprava. Tréningy mávame 4x do týždňa, kde sa trénuje technika moderného tanca, technika klasického tanca, gymnastika, choreografie. Ak je niekto vybraný aj na sólovú choreografiu, treba počítať aj s individuálnymi tréningami navyše. Počas niektorých školských prázdnin mávame intenzívne sústredenie. Pred súťažnou sezónou, ak je to potrebné, mávame tréning aj cez víkend. Súťažná sezóna začína v marci. Do konca školského roka absolvujeme 6-7 súťaží. Na základe ich výsledkov a získaných nominácií nás čakajú ešte majstrovstvá sveta na jeseň a v zime. Lollipops je proste záujmový krúžok na plný úväzok s množstvom zábavy, tanca, aktivít ako aj vystúpení mimo súťaží (napr. v TV). Okrem toho organizujeme aj veľký športovo-tanečný tábor „Hollywood Dance Camp„, ktorý tento rok bude aj o videách, vlogoch a YouTube!

Na tréningoch deti motivujete a ste pre nich veľakrát vzorom. Aký máte s mladými tanečníkmi cieľ? Je podľa teba tanečná skupina Lollipops v niečom výnimočná?

Snažíme sa pracovať s deťmi a mladými, ktorých tanec baví, sú talentovaní a majú chuť na sebe pracovať a posúvať sa. Na základe tanečných výkonov vyberáme tých najlepších. Naším cieľom je nie len vymýšľať choreografie a chodiť s nimi na súťaže, ale aj vychovať tanečníkov, ktorí budú vzdelaní, budú ovládať čo najviac tanečných štýlov, poznať svoje telo a pracovať s ním tak, aby to nešlo na úkor ich zdravia. Tanečníkov, ktorých tanec nie len baví ale budú ním naozaj žiť. Určite by bolo pre nás veľmi potešujúce, keby sa nám podarilo vychovať pár budúcich trénerov a choreografov :). Výnimočnosť tanečnej skupiny by som pripísala hlavne celej tanečnej škole Riverpark Dance School. Deti v nej majú veľa možností na doplnenie svojich tréningových plánov popri povinných tréningoch Lollipops, čo je pre všetky deti obrovským prínosom. Hlavne počas školských prázdnin, kedy sú tréningy Lollipops v menšom množstve ako počas školského roka. Taktiež majú možnosť zdarma navštevovať akékoľvek tanečné hodiny v našej tanečnej škole a spestriť si tak tanečné skúsenosti.

Čo by si chcela mladým začínajúcim tanečníkom odkázať?

Tancuj, tancuj, tancuj! Všetko! A čo najviac 🙂 Keď sa chceš niečo naučiť, skúšaj to v každú jednu voľnú chvíľu až kým sa to nenaučíš. Využi každú jednu možnosť na workshop, každú možnosť na prácu s rôznymi lektormi, pedagógmi a choreografmi. Tancuj vždy úplne naplno, daj zo seba všetko, aj fyzicky aj emočne. Nie je lepší pocit ako odchádzať z tanečnej sály či javiska s pocitom že si do výkonu dal úplne všetko 🙂 Neboj sa skúšať nové veci, experimentuj, neboj sa improvizovať, nehanbi sa! Každý sme jedinečný nie len vnútri ale aj svojím pohybom. No a v neposlednom rade nikdy, ale nikdy nezabúdaj na kvalitnú rozcvičku a záverečný strečing. Telo máš len jedno, tak sa o neho pekne staraj 😉