Novinky

Populárny Vogue I Rozhovor s Monikou Yamamoto

By 15. mája 2019 No Comments

Monika Prikkelová, alias Monika Yamamoto, tanečníčka a choreografka, ktorá tancovala pre najväčšie televízne projekty na Slovensku i v zahraničí. Vystupovala po boku známych slovenských a českých  spevákov ako je napr. Dara Rolins, Zdenka Predná, Helenka Vondračková, Michal David, či pre rakúsku Conchitu Wurst. Neskôr začala tanec sama vyučovať a s radosťou učí dodnes. Vyučuje tanečný štýl Vogue a reprezentuje Slovensko na rôznych svetových súťažiach.

  1. Ahoj Monika, čo máš na tvojej práci najradšej?

Ahoj 🙂 na mojej práci mám najradšej voľnosť a rozmanitosť, ktorú mi ponúka. Plánujem, organizujem, vediem ľudí, robím administratívu, vymýšľam choreografie, vyrábam kostýmy, programujem svetelné shows, učím ľudí tancovať a držím v hlave rozvrhy 10tich ľudí naokolo mňa a organizujem im zvyšný čas haha. Všetko mám rada. Najmä keď môžem každú chvíľu robiť niečo iné. Vybrať si len jednu činnosť by ma ubíjalo.

  1. V Riverpark Dance School vyučuješ stále populárnejší tanec Vogue, vieš nám ho priblížiť?

Vogue je tanec, ktorý je súčasťou tzv. ballroom kultúry, ktorá vznikla v černošskej queer komunite v Harleme a Bronxe. Je to tanec, ktorý si zobral názov z módneho časopisu Vogue. Miestami totiž vyzerá, akoby sa tanečník stal modelkou v rýchlo sa listujúcom časopise. Inšpiráciou sú modelky, hieroglyfy, gymnastické pózy, grécky bohovia, vojaci a veľa iného. Pre laika je to zapamätatelné podľa pohybov rúk okolo tváre a vrchnej časti tela. Komerčne sa udáva popularita Vogueu najmä vďaka Madonne a jej hitu z 90tch rokov. Je to však zavádzajúci pojem, ak si niekto myslí, že Madonna objavila, alebo nedajbože vymyslela Vogue. Vogue história siaha až do 60tych rokov min. storočia. Tí zarytejší by povedali že až do 19.storočia do obdobia maškarných bálov a drag queens. Dnes sa táto kultúra rozšírila do celého sveta a stále patrí najmä LGBTI komunite, no jej súčasťou sú aj narodené ženy a heterosexuálni muži bielej a inej ako čiernej pleti.

  1. Prečo práve Vogue, ako si sa k nemu dostala?

Ja som najprv začala tancovať Hip Hop, až som si jedného dňa všimla v sebe silnú ženskú energiu. Vŕtalo mi v hlave, že v ktorom tanečnom štýle je zakotvený základ ženských pohybov, až som sa pátraním dostala k Waackingu a Vogueu. Vogue nikto v širokom okolí nerobil, tak som sa začala učiť Waacking. Až po roku som sa dostala na prvý Vogue workshop. Odvtedy som cestovala po celej Európe za workshopmi, aby som sa naučila čo najviac. Učarovalo mi to tak silno, že som sa časom začala venovať iba tomu. Páči sa mi na tom hádam všetko. V prvom rade hudba, silné houseové beaty boli vždy mojou slabosťou. Potom je to druh pohybu, filozofia sebavyjadrenia, eventy vo forme bálov, móda….všetko! Fascinovalo ma úplne všetko a tých informácii bolo tak veľmi veľa, že som mala pocit, že sa to nikdy nenaučím.

  1. Na zahraničných eventoch častokrát vystupuješ pod menom Monika Yamamoto. Prečo takýto pseudonym?

Yamamoto je moje house name. V ballroome fungujeme tak, že nemáme tanečné crews ako napríklad v Hip Hope, ale vytvárame tanečné rodiny, tzv. houses. Ja som spoluzakladajúcim členom medzinárodného House of Yamamoto. Každý v tomto house nesie rovnaké priezvisko. Keď potom cestujeme na bály, reprezentujeme v prvom rade náše house name, čiže ak sa stane, že vo finále sa stretnú dvaja tanečníci z rovnakého houseu, napr. teda z House of Yamamoto, tak sa finále už nekoná lebo Grand Prize (výhra) ide pre House of Yamamoto. Takýchto houseov je na svete veľa. Niektoré majú dlhoročnú tradíciu, iné sú novými zoskupeniami. Na Česku a Slovensku máme ešte vytvorený aj tzv. kiki house: House of Velvet. Je ťažšie vysvetliť aký je rozdiel medzi houseom a kiki housom, tak si to môžete predstaviť ako skúšobný house alebo aj ako lokálnu scénu. Presnejšie vám poviem na lekciách osobne J Keďže som zakladateľkou House of Velvet, môžu ma niektorí poznať pod pomenovaním Mother Velvet.

  1. Tvoje hodiny sú vždy jedinečné, častokrát ich robíš tématické a navrhuješ rôzny dresscode. Akú úlohu zohráva móda pri tomto tanečnom štýle?

Móda je veľmi silnou súčasťou Vogueovej kultúy. Keď chcete ísť na súťaž, vyhľadáte Vogue bál (po eng. Vogue ball). Tam si môžete všimnúť, že každá súťažná kategória má stanovenú vlastnú tému na dresscode. Podľa neho sa musíte obliecť, keď chcete prejsť preselekciou (my tomu hovoríme dostať „tens“ = 10s). Teda okrem toho, že musíte ukázať to, čo sa od vás v danej kategórii očakáva (technika chôdze v runwayi, 5 elementov vo vogue femme, precíznosť a elegancia v new way a pod).

Tak som si raz povedala, že si na to moji študenti môžu ľahšie navyknúť, keď si budeme zadávať dresscode aj priamo na lekcie. Z nej vás samozrejme nevyhodím ak ho nesplníte, ale je to výborná príležitosť si odsledovať ten pomer medzi fashion outfitom a tanečne pohodlným outfitom. Je to väčšia veda, než sa na prvý pohľad môže zdať.

  1. Vieš nám spomenúť nejakých známych Vogue tanečníkov? Prípadne kto ťa inšpiroval?

Prvé videá aké som pozerala boli zrnité undergroundové videá z New Yorku z bálov, kde sa jedná ružovovlasá žena točila a hádzala o zem. Skákala zo stola, vyliezla z rakvy…Milovala som ju! Až oveľa neskôr som zistila, že som pozorovala Wonderwoman Leiomy Moldonado. Ďalší, kto ma ovplyvnil bol Dashaun Wesley, Danielle Polanco, Aviance Yamamoto, Javier Ninja. Medzi moje veľké inšpirácie patria ženy: Veronika Ninja, Axoo Prodigy, Inxi Prodigy, Lynn Ninja, Amber Vineyard, Laquiz Ninja. Z BQs je to Kendall Mugler, Yanou Ninja. Femme Queen napríklad DivaD Mugler. Je ich tak veľa! Na všetkých si teraz ani nespomeniem. Milujem aj veľa klasických FQs, ktorých mená neviem, ale sledujem ich elegantné pohyby na videách z akcii.

  1. Nevadí ak niekto príde na hodinu ako úplný začiatočník?

Jasné, že nie. Ja tvrdím, že všetci sú stále začiatočníci. Myslím si, že každý jeden raz príde medzi nás niekto, kto ešte nikdy nebol. Ja sa snažím tú lekciu prispôsobiť väčšine. Keď vidím, že mám na lekcii už svoje stálejšie zoskupenie, ale príde mi 5 nových ľudí, tak na lekcii robím to, čomu sme sa ešte nevenovali. Alebo vyberiem niečo, čo viem, že každému jednému pomôže, keď si detailne precvičíme.

  1. Aktuálne organizuješ Vogue bál „Ball of Shame“ v bratislavskej Petržalke. Vieš nám k tomu povedať viac?

Pred 4.rokmi som sa rozhodla, že chcem Vogue ball už konečne zorganizovať aj na Slovensku. V blízkom okolí sa totiž nič také nedialo a ja som musela vždy ďaleko cestovať, keď som chcela súťažiť. Podarilo sa a tento rok to bude už štrvtýkrát, čo organizujeme Vogue bál v Bratislave.

13.04. v spolupráci s LGBT párty SHAME organizujeme Ball of Shame vol.2 – The Pop Icons Edition. Bude to v Undead Arene od 20:30 a súťažiť sa bude v 12-tich kategóriach. Zavolala som trojčlennú porotu z Paríža. Medzi nimi aj tých, čo mňa najviac inšpirovali, naučili alebo ináč tanečne posunuli: Runway Diva Rim Yamamoto, Old way tanečník Yanou Ninja a BQ Vogue Femme Kendall Mugler. Počas troch dní 12-14.04 sa udeje aj môj koncept špeciálnych workshopov pod názvom Intensive Vogue Weekend vol.7. Kde budú učiť všetci porotci, ja, môj vogueový brat a spoluorganizátor Viktor Yamamoto, Janny Yamamoto a Svetlana Ebony.

A čo to teda bude?

Taký bál je ťažké opísať. Je to niečo medzi tanečným battlom, módnou show a snáď aj kabaretom. Je to LBGT queer friendly miesto, kde všetky predsudky idú bokom a dôležitá je body positivity. Vraví sa, že „In ballroom you can be whoever you want to be“ čiže je len na tebe, kým sa dnes rozhodneš byť: aké pohlavie a vizáž si zvolíš, aké šaty si oblečieš a aký charakter si vyberieš. Budeme ťa brať presne tak, ako sa nám odprezentuješ.

Pre diváka je to veľký zážitok. Treba prísť, raz zažiť a potom rozprávať ostatným J A potom to už budete vedieť lepšie pomenovať. Dresscode pre divákov je dobrovolný. Je to príležitosť sa vyobliekať, alebo prísť aj nahí. Limity si kladiete len vy samy v túto noc. Večná inšpirácia na BALL OF SHAME je BDSM, ale tento rok ponúkame oveľa viac možností. Pozrite si event Ball of Shame na Facebooku a dočítate sa viac. Nezabudnite, že po tej súťažnej časti pokračujeme s párty až do rána. Ah a nech nezabudnem: Kvôli kontroverznému obsahu, prítomnosti nahoty a priestorom nočného klubu sme obmedzili vstup od 18 rokov.