Novinky

Ako zaradiť pohyb do každého dňa?

By 10. marca 2021 No Comments

O tejto téme sa popísalo nespočetne veľa článkov, nahralo veľa motivačných videí o tom ako je pohyb dôležitý. V dôsledku rýchlej doby a krátkosti času ľudia začali výrazne poľavovať v tom najprirodzenejšom pohybe a tým je chôdza. Ľudia sa začali podstatne menej hýbať, prácu na poliach nahradili stroje, veľa doma vypestovaných a umelo nespracovaných surovín nahradili rýchlo kvasené polotovary a začali sa nabaľovať zdravotné problémy s tým súvisiace. Pohyb išiel do úzadia a ľudia si užívali naplno ľahko a rýchlo dostupnú stravu i možnosť prepravy. Prirodzený pohyb človeka sa obmedzil, zatiaľ čo sa s nástupom IT technológii zvýšila psychická náročnosť. Ľudia si časom uvedomili, kde je chyba a začali hľadať možnosti, ako si do života pohyb prinavrátiť.

„Keď chcete začať cvičiť a zaradiť pohyb do svojho každodenného života, začnite teraz hneď!“

Nezáleží na tom kde sa práve nachádzate, pohyb si obľúbite ak ho budete vykonávať pravidelne. Či už doma pred telkou na karimatke, alebo sa ponaťahujete každé ráno po zobudení a nastavíte si to ako pravidlo, prípadne na prechádzke so psom zvolíte rýchlejšiu chôdzu či dlhšiu trasu. Niektorým ide pohyb prirodzene a je ich bežnou súčasťou života, iným ide ťažšie a predstavuje pre nich výzvu. Obe skupiny ale majú niečo spoločné. Pohyb je v hlave.

„Nerobte to kvôli nikomu inému, rozhodnite sa len kvôli sebe!“

V dnešnej modernej dobe je to v prvom rade rozhodnutie. Ide o vašu myseľ, vaše skutočné presvedčenie a motiváciu. Keď chcete začať cvičiť, nerobte to kvôli nikomu na svete, len a len kvôli sebe a vyberte si šport alebo aktivitu, ktorá vás bude baviť. Aj v tejto dobe, kedy je skoro všetko zatvorené a nastavené obmedzenia, sú vždy možnosti ako si pohyb zaradiť do každodenného života. Ak máte home office vyčleňte si každú hodinu 10 minút na cvičenie (akékoľvek) a stopujte si to. Zistíte, že vás to po pár dňoch začne baviť a bude to súčasť vášho dňa.

Každý máme svoj vek, výšku, váhu a zdravotné obmedzenia. Tie treba rešpektovať. Začať sa hýbať vám má prinášať radosť. Máte chcieť toho pohybu každý deň viac a viac. Nemá vás bolieť ani vyčerpávať. Aktuálne nám internet ponúka širokú ponuku online tréningov a tanečných hodín na každý deň. Či už priamo u nás na Facebooku Riverpark Dance School, avšak nájdete aj množstvo ďalších inšpirácii a tréningových plánov. S tancom rozhýbete nielen vaše telo, ale i srdce a pocítite príval energie a hlavne radosti. Takisto vám pomôže spevniť vnútorné svalstvo, ktoré je oporou chrbtici a naučí vás lepšej koordinácii pohybov, či zefektívni  dýchanie. Umenie dýchania je pri tanci nesmierne dôležité a pomôže prečistiť pľúca, zväčšiť objem prijímaného vzduchu a tým lepšie prekrviť celé telo. Dôležité je s cvičením a pohybom začať a to hneď teraz keď to dočítate!