Novinky

7 zaujímavostí o tanci, ktoré ste možno nevedeli

By 24. marca 2021 No Comments

Zo začiatku ľudia vnímali tanec len cez sólo vystúpenia jednotlivca, či skupinový tanec. Tanec v pároch vznikol oveľa neskôr už ako dôsledok vývoja jednotlivých kultúr v spoločnosti. Tanec zaujal významné miesto v kultúrach Indie, Číny, Japonska, Egypta, Mezopotámie, Palestíny a  vrcholné formy dosiahol v Grécku, odkiaľ je známych až asi 200 druhov tancov. Má mnoho podôb a foriem, ktoré tak isto prešli vývojom a v jednotlivých kultúrach sa odlišuje. Úplne inak vám v ušiach znie napr. írska hudba, ktorá v sebe nesie prvky drsnej prírody a boja o prežitie ako hudba zo španielska, ktorá je význačná práve slnkom a temperamentom. Presne tak, aj pôsobí tanec, ktorý sa na takú či onakú hudbu tancuje.

Dnes pre vás vyberáme zopár zaujímavostí, ktoré ste možno o tanci nevedeli naprieč celým spektrom štýlov, či žánrov. Vedeli ste napríklad, že:

  1. Je tanec návykový? Profesionálny tanečníci sa vyjadrili, že tanec a hlavne vystupovanie s tým spojené v nich vyvoláva takú vlnu emócií, radosti a endorfínov, že v tej chvíli necítia ani svalovú únavu, ani bolesť zo zranení ani modriny a je pre nich pocitom blaha, ktorý potrebujú často opakovať.
  2. Prvé topánky typu „en point“ nosila Marie Taglioni v balete La Sulphide v roku 1832. Prvé topánky tohto typu boli v porovnaní s tými, ktoré máme v súčasnosti, oveľa tvrdšie pri špičkách.
  3. Tupac Shakur – známy raper v začiatkoch 90. rokov bol členom baletnej divadelnej scény Street Ensemble? Áno, priatelia, Tupac bol baleták.
  4. Tanečníci sú veľmi poverčiví. Používajú veľa výrokov ako „zlom si nohu!“ alebo „MERDE (fr)!“ pred predstavením, preto aby si vzájomne zaželali šťastie na predstavení.
  5. Breakdance vznikol kvôli bojom medzi afroamerickými pouličnými gangmi v New Yorku v 70. rokoch. Neskôr sa stala jednou z najpopulárnejších foriem tanca v 90. rokoch.
  6. Počuli ste niekedy o „Tanečnom móle“ v roku 1518? Bola to mánia, ktorá trvala mesiac a zabila desiatky ľudí infarktom a vyčerpaním vo francúzskom Štrasburgu. Ľudia nemohli prestať tancovať, kým skutočne nezomreli!
  7. Profesionálny tanec vyžaduje veľa fyzickej námahy a spôsobuje tlak na svaly či kĺby tela. Preto má 80% všetkých profesionálnych tanečníkov aspoň jedno zranenie a 93% profesionálnych tanečníkov je kvôli svojim zraneniam počas kariéry prinútených neskôr odísť z profesionálneho tanca a venovať sa trénerstvu.